Jezioro Czchowskie

Jezioro Czchowskie oraz krajobraz

Jezioro Czchowskie – zbiornik retencyjny w województwie małopolskim. Powstały w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec na zaporze wodnej w Czchowie, którą ukończono w 1948 roku. Zapora betonowa ma 16 metrów wysokości powierzchnia zbiornika 3,46 km², a jego głębokość maksymalna to 9,5 metra, pojemność zbiornika 12 mln m³, długość zbiornika około 9 kilometra, a długość linii brzegowej to około 23 kilometra.Dla uniknięcia wahań poziomu wody poniżej zapory w Rożnowie i nadmiernej w związku z tym erozji brzegów Dunajca rozpoczęto w 1938 roku w Czchowie budowę zapory i zbiornika wyrównawczego dla Jeziora Rożnowskiego, którą ukończono w 1948 roku. W jej korpus wmontowano turbiny elektrowni wodnej Czchów. Montaż urządzeń energetycznych w Czchowie został całkowicie zakończony w 1954 roku.

Zespół zbiorników wodnych Rożnów-Czchów jest jednym z głównych elementów zagospodarowania zasobów wód dorzecza Dunajca. Podstawowe funkcje zespołu zbiorników to:                                                -przeciwpowodziowa (polega na wyrównaniu przepływów i ochronie dna dolin przed powodziami, zmniejszenie fali powodziowej Dunajca i Wisły    -energetyczna (wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej )      -zaopatrzenia w wodę                                                                                          -rekreacyjna i turystyczna ( można pływać po jeziorze Czchowskim ale jest zakaz kąpieli).                                                                                              Zbiornik ulega stopniowemu zamulaniu zasypywany materiałem pochodzącym z jego brzegów.

Jezioro Czchowskie oraz zapora
Jezioro Czchowskie

Nie pływa po nim zbyt wiele łódek lub motorówek czyli jest dobrym miejscem dla osób które poszukują ciszy i spokoju na jeziorze. Jest niewiele wypożyczalni sprzętu wodnego ( prawdopodobnie jedna wypożyczalnia koło tamy). Jezioro Czchowskie w Małopolsce to zaciszny zakątek jeśli wolicie spokojniejszą okolicę, gdzie są ciekawe trasy rowerowe i spacerowe. W miejscowości Wytrzyszczka kursuje prom wodny na drugi brzeg, gdzie odwiedzić warto kościół i pustelnię Św. Świerada w Tropiu. Kilka minut od Rynku Czchowskiego znajdują się pozostałości zamku wzniesiono w XIV wieku. Dzisiaj można wejść na szczyt wieży czyli Baszta w Czchowie, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą na Dolinę Dunajca i stare miasto .Jadąc wzdłuż drogi  obok tamy można trafić do atrakcyjnego zamku Tropsztyn udostępnionego dla turystów i zrekonstruowanego niedawno na wzór zamku, który stał tutaj w XIV wieku.

 Warownię, podobnie jak kilka innych obiektów wzdłuż Dunajca, wzniesiono aby chronić wodny szlak handlowy na Węgry przed zbójnikami. Jadąc dalej mało uczęszczanymi lokalnymi ścieżkami, wzdłuż mokradeł i niewielkich rzeczułek. Można zobaczyć w Witowicach  zabytkowy folwark koło lokalnego boiska, oraz dolny zamek w Rożnowie który był fortecą, zbudowaną w czasach realnego zagrożenia przed najazdem tureckim. Zmierzając w kierunku tamy w Rożnowie ( która niestety nie jest udostępniona dla turystów ) można również  zobaczyć ruiny zamku Zawiszy Czarnego (zamek górny), wzniesionemu przez potężny ród Gryfitów w XIII wieku. Forteca zaczęła podupadać od XVI wieku, kiedy ośrodek władzy przeniesiono do  “zamku dolnego” w Rożnowie.

Jezioro Czchowskie
Jezioro Czchowskie

Wędkarstwo jezioro mało atrakcyjne ze względu na ogromne zamulenie (nad brzegami nie zastaniemy tłoku), na dnie masa naniesionych karczy oraz niewielka głębokość. Łowisko trzeba dobrze poznać, ponieważ odłowy kontrolne zrobiły na nim swoje, i ryb jest niewiele. Występują tam takie ryby jak Okonie, Sandacze, Szczupaki, Sum, duży Leszcz, Kleń, Boleń rzadko Karp .