Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyn

Jezioro Czorsztyńskie – zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami  a Gorcami, powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej. Jezioro ma 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości zbiornik ma głębokość  do 49 metrów powierzchnia zbiornika normalnie wynosi około 10,50 km², pojemność zbiornika to 168,6 mln m³, zapora ma długości 404 metrów i wysokości 59,4 metrów. Zapora ta ma charakter budowli ziemnej z rdzeniem gruntowym. Ważną funkcją Zbiornika Czorsztyńskiego jest produkcja energii elektrycznej przez elektrownię szczytowo-pompową o mocy maksymalnej 90,5 MW. Produkuje ona w ciągu roku około 140 GWh, prawie połowa tej energii jest pozyskiwana z tzw.  wpompowań, czyli powtórnego wykorzystania wody przepompowanej ze zbiornika wyrównawczego do głównego.

 Poniżej zapory Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się drugi, znacznie mniejszy Zbiornik Sromowiecki pełniący rolę zbiornika wyrównawczego dla zbiornika Czorsztyńskiego.Najważniejszą jego funkcją jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. Zbiornik zdał egzamin podczas powodzi z lipca 1997 roku. Ma  znaczenie przyrodnicze i krajobrazowe dużą popularność zyskuje również jako atrakcyjne miejsce nadwodnego wypoczynku z możliwością kąpieli największa plaża znajduje się w Niedzicy zaraz obok malowniczego zamku na wzniesieniu i przystanią dla statków skąd można odbyć  rejs statkiem po jeziorze pomiędzy dwoma zamkami (zobaczymy również swoiste klify które wchodzą w skład rezerwatu przyrody ,,Zielone skałki”) osadzonymi pośród malowniczymi górami, nad tym jeziorem znajduje się wiele plaż i miejsc kempingowych gdzie można wypoczywać.

Jezioro Czorsztyn
Jezioro Czorsztyn

 Jezioro to posiada  wiele zatoczek w których znajdują się przystanie jachtowe oraz liczne wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego jak rowery wodne czy kajaki oraz ma dobrze rozwiniętą bazę hotelową i znajduje się tam wiele restauracji. Zbiornik Czorsztyński  to niesamowita mnogość przeróżnych górek i spadów jest zasilany przez górskie rzeki  Białkę oraz Dunajec, dlatego w jeziorze przebywa wiele ryb łososiowatych. Mamy tutaj  szansę na złowienie; Sandacze, Szczupaki, Okonie, Leszcze, Płocie i Klenie, Pstrągi tęczowe i potokowe, Trocie jeziorowe czy nawet Sum oraz rzadkiej w naszych wodach  Głowacicy nad jeziorem  można znaleźć wiele cichych i spokojnych miejsc do  wędkowania na przykład przy ujściu rzeki Dunajec .

Dużą popularnością wśród odwiedzających okolice zbiornika cieszy się jego zapora główna oraz dwa malownicze zamki.  Spośród licznych walorów turystycznych okolic zbiornika Czorsztyńskiego za najważniejsze uznaje się: przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego, nieźle zachowane ruiny zamku w Czorsztynie oraz  Zamek w Niedzicy,  górę Wdżar pochodzenia wulkanicznego z ośrodkiem narciarskim , zaporę zbiornika Czorsztyńskiego wraz z elektrownią, osadę turystyczną w Kluszkowcach z ekskluzywną zabudową uzdrowiskowo-willową i wiejską (z muzeum etnograficznym) oraz uliczką malowniczych piwniczek ze spichlerzykami. Na jeziorze utworzona została sztuczna wysepka w celu udostępnienia miejsca lęgowego dla ptactwa wodnego – Ptasia Wyspa.

Jezioro Czorsztyn
Jezioro Czorsztyn

Jest to niesamowicie urokliwie miejsce, położone pomiędzy dwoma Parkami Narodowymi – Gorczańskim i Pienińskim, które słyną z unikatowej flory i fauny oraz w niedużej odległości znajduje się Zakopane i Tatrzański Park Narodowy.