Jezioro Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice( Zbiornik Imieliński) – zbiornik poeksploatacyjny położony pomiędzy Mysłowicami a Oświęcimiem obok  Imielina jest położony tuż przy granicy województwa śląskiego z małopolskim, została wybudowana w 1985 roku wysokość zapory wynosi 7 metrów, maksymalna głębokość 12 metrów jego powierzchnia to 7,3 km² a pojemność całkowita 52,8 mln m³, szerokość średnio około 1,8 kilometra, długość zbiornika wynosi 4,3 kilometra. Ten zbiornik został utworzony w połowie latach siedemdziesiątych XX wieku, w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej eksploatacji piasków wykorzystywanych w górnictwie do celów podsadzkowych dla kopalni Maczki-Bór w Sosnowcu. Kopalnia prowadziła wydobycie piasku, aby zasypywać wyrobiska górnicze, w tym celu powstało w okolicy kilka wyrobisk piaskowych.

Jeszcze przed tym wyrobiskiem w tym rejonie był las z wieloma oczkami wodnym i z bardzo czystą wodą źródlaną – tzw. las łęgowy (niektórzy mieszkańcy Imielina jeszcze pamiętają). Zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z odległego systemu rzek Skawa – Soła. Jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim i pełni funkcję zbiornika wody pitnej, obecnie funkcjonuje tu firma Huta Katowice Woda, która sprzedaje wodę Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów.

Zbiornik Dziećkowice
Zbiornik Dziećkowice

 Mimo że zbiornik częściowo ogrodzono, na szczęście spora część terenu jest ogólnodostępna znajduje się tutaj jacht klub oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, bary, restauracje oraz liczne pola biwakowe, idealne podczas ciepłych letnich miesięcy mimo zakazu kąpieli, nad zbiornik Imieliński w letnie weekendy przyjeżdża dużo ludzi żeby odpoczywać, nad brzegiem tego zbiornika jest wiele plaż do których jest łatwy dostęp ponieważ w niewielkiej odległości od jeziora są trasy spacerowe i rowerowe. Jest także dobrym miejscem do uprawiania żeglarstwa, odbywają się tu liczne regaty oraz m.in. eliminacje mistrzostw Polski. Pieczę nad żeglugą sprawuje utworzony w 1977 roku Jacht Klub Opty,  jest również wypożyczalnią jachtów.

Także jest bardzo atrakcyjny pod względem wędkarskim. Rybostan zbiornika to praktycznie wszystkie występujące w polskich wodach gatunki ryb jeziorowych ze Szczupakiem, Sandaczem, Karpiem, Płocią i Amurem na czele, są też ryby typowo rzeczne takie jak Kleń czy Jelec. Wędkarze łowiący z brzegu mogą liczyć na sukces łowiąc ładne okazy, ale nie ulega wątpliwości że wędkujący z łodzi można wyłowić naprawdę grube ryby, nad tym zbiornikiem jest możliwość wypożyczenia łodzi by połowić ze środka jeziora.  Zbiornik Dziećkowice jest intensywnie zarybiany, więc dla nikogo nie zabraknie tych wielkich okazów. Przy pięknej pogodzie można podziwiać stąd nawet szczyt Babiej Góry.

Zbiornik Dziećkowice