Jezioro Dzierżno

Jezioro Dzierżno oraz krajobraz

Dzierżno Duże (Jezioro Rzeczyckie )– Zbiornik utworzony w 1964 roku w środkowej części doliny Kłodnicy na terytorium Gliwic, Pyskowic i gminy Rudziniec, powstał w wyrobisku po zakończonej eksploatacji piasków podsadzkowych i wprowadzeniu do niej wód rzeki Kłodnicy.  Powierzchnia zbiornika wynos 6,15 km²,  głębokości maksymalna do 20 metrów, pojemność użytkowa (przy normalnym poziomie piętrzenia) wynosi 47,5 mln m³, długość zbiornika to 5,8 kilometra, średnia szerokość 1,1 kilometra, od zachodu czaszę zbiornika ogranicza zapora ziemna, a od północy wybudowano tzw. wał północny (lewym brzegu Kanału Gliwickiego), służy poprawie warunków żeglugowych na Kanale Gliwickim w pobliżu zbiornika znajduje się drugi, mniejszy zbiornik wodny Dzierżno Małe w którym woda jest znacznie czystsza.

Zbiornik spełnia ważne funkcje oczyszczająca, przeciwpowodziowa, przyrodnicze i krajobrazowe oraz w niewielkim stopniu turystyczno rekreacyjną nad jeziorem w miejscowości Rzeczyce znajduje się piaszczysta plaża dość sporych rozmiarów z polem kempingowym z boku plaży jest dojazd do jeziora gdzie można zwodować się  skuterem wodnym, motorówką jachtem. Nieopodal jest również niewielki Jacht Klub.  Do plaży jak i Jacht Klubu prowadzą utwardzone polne drogi, raczej nie ma wypożyczalni sprzętu wodnego, w pobliżu są pola biwakowe oraz domki letniskowe ale baza turystyczna i gastronomiczna w sumie jest słabo rozwinięta.

Jezioro Dzierżno
Jezioro Dzierżno

Jezioro Dzierżno Duże  oczyszcza wody zanieczyszczonej Kłodnicy przez pełnienie roli „naturalnego” osadnika w miejscu gdzie jest plaża woda jest dość czysta. W Dzierżnie Dużym jest sporo ryb, łowiąc z brzegu oprócz dużych Karpi, Linów i Karasi , można złowić także Płocie, Leszcze, Okonie, Sandacze, Sumy a nawet Szczupaki.  Niestety trzeba pamiętać chodź od kilku lat sytuacja się stopniowo poprawia, a zbiornik jest coraz bardziej czysty, że woda i osady denne są nadal mocno skażone metalami ciężkimi,  tamtejsze ryby nie nadają się do jedzenia.