Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie – zbiornik zaporowy utworzony na rzece Ropie w 1994 roku w pobliżu miejscowości Klimkówka  i Uście Gorlickie w powiecie gorlickim, pojemność zbiornika wynosi 42,59 mln m³ , a jego szerokość to średnio 500 metrów, powierzchna to 3,06 km², długości około 6 km, głębokość do 31 metrów (średnia 13 metrów). Wysokość zapory wynosi 37 metrów, zaś jej rozpiętość 210 m. (niestety na zaporę nie można wejść). Woda w zbiorniku jest wykorzystywana do celów energetycznych, przy zaporze mieści się mała szczytowa elektrownia o mocy 1,1 MW.                                                                        Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa płynie między szczytami Kiczera-Żdżar i Ubocz należących do tzw. Pienin Gorlickich.

Brzegi północno-wschodnie są strome dość urozmaicone, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy od Klimkówki do Uścia Gorlickiego. Nowa droga została poprowadzona po lewym brzegu doliny.                                                                                          Jezioro w Klimkówce należy nie tylko do atrakcji krajobrazowych gdyż jest otoczone pięknymi szczytami  Beskidu Niskiego ale powstały zalew wiąże się również z funkcjami turystyczno rekreacyjnymi wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane przez przystanie dla łodzi i wypożyczalnie sprzętu wodnego rowery wodne, kajaki oraz sprzęt do windsurfingu, położenie między górami sprawia, że panujące tu wiatry są dodatkowo wzmacniane, co zapewnia świetne warunki do uprawiania windsurfingu.

Jezioro Klimkowskie
Jezioro Klimkowskie

Jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione. Powstało nad jeziorem również kilka plaż, infrastruktura turystyczną która nie jest tu nazbyt rozbudowana chociaż stopniowo się zwiększa o obiekty gastronomiczne oraz domki letniskowe. Dzięki działaniom lokalnych włodarzy powstała ścieżka turystyczna łącząca wieś Klimkówka z wsią Łosie, trasa ma charakter przyrodniczy, z pięknymi widokami na jezioro i przebiega nad zaporą. Kolejna trasa powstała wzdłuż zachodniego wybrzeża jeziora, jest poświęcona szczególnie ptakom Beskidu Niskiego. Podobno znajduje się tam również posterunek WOPR i policji wodnej.Jezioro to jest dobrym miejscem zarówno pod względem biernego i czynnego wypoczynku a także wędkarstwa..

Najskuteczniej łowi się z łodzi ale ciekawych miejsc na brzegu nie brakuje. Dominującą rybą jest Okoń, ale z jeziora można wyłowić takie ryby jak: Kleń, Jelec, Pstrąg Potokowy, Troć, Karasie Srebrzyste i Złociste, Szczupak, Ukleja, Sandacz,  Leszcz, Kiełb.

Ze względu na charakter retencyjny zbiornika mogą występować znaczne wahania poziomu wody.

Jezioro Klimkowskie