Jezioro Kuźnica-Warężyńska

Jezioro Kuźnica Warężyńska

Zbiornik Kuźnica Warężyńska(Pogoria IV) –zbiornik poeksploatacyjny  (po piaskowy) w dorzeczu Czarnej Przemszy znajduje się obok Dąbrowy Górniczej. Utworzony w 2005 roku w miejscu zlikwidowanej piaskowni o nazwie „Kuźnica Warężyńska”. Zbiornik uroczyście otwarto 25 sierpnia 2005 roku i kosztował około 70 milionów złotych. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność 51,2 mln m³, przy czym głębokość maksymalna wynosi 23 metry. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia to 5,6 km², długość około 5 kilometrów, szerokość średnia to 1 kilometr.  Zbiornik jest zasilany wodami Czarnej Przemszy od północnej strony i do tej samej rzeki kierowane są wody odpływające z tego zbiornika przez urządzenia zrzutowo – upustowe zlokalizowane na południowo-zachodnim brzegu. Istnieje również możliwość upustu wód ze zbiornika do położonego w sąsiedniej zlewni zbiornika Pogoria III przez łącznik o charakterze grawitacyjnym.

Zbiornik nieoficjalnie bywa nazywany również zbiornikiem Pogoria IV, obie „Pogorie”  leżą obok siebie, ale ich główne plaże oddalone są od siebie o niemal 10 kilometrów. Oprócz znaczenia przyrodniczego i krajobrazowego zbiornik spełnia ważne zadania przeciwpowodziowe ponadto zapewnia utrzymanie poziomu wody w Czarnej Przemszy oraz sprzyja zabezpieczeniu pojemności wyrównawczej zbiorników wodnych górnośląskiego systemu wodno-gospodarczego (konkretnie jego części, tj. systemu wodno-gospodarczego Czarnej Przemszy i Brynicy). Pełnienia także funkcji turystyczno-rekreacyjnych. Woda w Pogorii IV jest bardzo czysta i przeźroczysta, dla wielu osób ten zbiornik stał się idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku,  chociaż na razie nie posiada zbyt bogatej bazy noclegowej i gastronomicznej to wokół jeziora jest wiele ścieżek spacerowych i rowerowych oraz kilka plaż największa od strony miejscowości Klemencin i Podbagienko są też pola kempingowe oraz funkcjonują tutaj również Kluby Żeglarskie.

Jezioro Kuźnica Warężyńska
Jezioro Kuźnica Warężyńska

 Jest miejscem uprawiania  wędkarstwa i nadwodnego wypoczynku na bazie nieformalnych kąpielisk i spontanicznie zorganizowanych miejsc plażowania oraz sportów nawodnych, a także podwodnych. Przy Pogorii IV funkcjonuje nieoficjalna plaża dla nudystów. Oprócz plażowiczów możemy spotkać tutaj również wędkarzy, nurków oraz osoby, korzystające ze sprzętu pływającego jak skutery wodne, motorówki oraz jachty. Niestety, bardzo często zdarzają się też osoby które powodują niebezpieczne sytuacje na łodziach motorowych. Panuje tam przez to duży hałas. Wszechobecne są grille. Jednakże wielkość zbiornika i czystość wody wynagradzają te minusy, a miejsce jest godne polecenia dla wszystkich amatorów plażowania.

Ścieżka wokół jeziora dzieli się na dwie od zachodniej mamy kilka kilometrów pięknego, równego asfaltu, wolnego od ruchu samochodowego (asfalt prowadzi od południowej części Pogorii III do północnej części Pogorii IV, zachodnimi brzegami tych jezior). Można tam pojeździć również na rolkach, niemal 10 kilometrów ścieżki rowerowej bez żadnych krawężników, sygnalizacji świetlnej i innych przeszkód. Niestety, ścieżka często bywa zatłoczona. Z drugiej strony Pogorii IV również jest ścieżka. Jest to jednak całkiem inny, nieutwardzony, typowo leśny klimat, więc nieodzowny będzie rower górski, jest tu dużo piasku, ścieżka ta ma swój urok, panuje w niej wspaniały zapach lasu iglastego, i możecie zaprowadzić na plaże nudystów, więc warto zwracać uwagę na drogowskazy.                        Ten zbiornik jest atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy można na nim łowić z brzegu jak i z łodzi niestety w okresie letnim panuje nad nim duży hałas spowodowany przez skutery wodne i motorówki.                Dla wędkarzy ten akwen ma też wiele do zaoferowania gdyż bierze tam ładny Sandacz, Leszcz i Karp także Okoń, Lin, Szczupak, Amur, Jaź, Węgorz itd.

Jezioro Kuźnica Warężyńska