Jezioro Łąka

Jezioro Łąka

Zbiornik Łąka (tzw. Jezioro Łąka) – sztuczny zbiornik powstał w 1987 roku  wskutek wybudowania zapory na rzece Pszczynka  w odległości 3 kilometrów na zachód od Pszczyny, zapora ziemna o długości 1130 metrów, wysokość zapory to 6 metrów, powierzchnia zbiornika wynosi 3,53 km², a jego pojemność całkowita 11,15 mln m³ długość zbiornika to 3,6 kilometra średnia szerokość  700 metrów, maksymalna głębokość 3,5 metra. Do zadań zbiornika zalicza się między innymi, zmniejszenie zagrożenia powodziowego czyli wyrównanie przepływów na rzece Pszczynce, zaopatrzenie w wodę przemysłową kopalń Rybnickiego Okręgu Węgłowego RÓW. Jest również zbiornikiem wyrównawczym dla blisko położonego Jeziora Goczałkowickiego oraz stworzenie warunków umożliwiających rekreacje i wypoczynek.

Dojazd w okolice zapory czołowej jest bezproblemowy, zapora jest udostępniona dla rowerzystów i pieszych. Gorzej jest z poruszaniem się drogami polnymi wzdłuż zbiornika gdyż niektóre są w kiepskim stanie z wybojami. Jezioro Łąka stanowi wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji. Przez weekendy w letniej porze roku ciszy nad zbiornikiem trudno szukać (kąpielisko, sporo wędkarzy oraz skutery wodne).
 Największa plaża jest w miejscowości Łąka, jest tu również przystań jachtowa z wypożyczalniami sprzętu wodnego dostępne są; łódki, kajaki, rowerki wodne, a nawet deski windsurfingowe. W obrębie kąpieliska powstały również boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej.  Ośrodek Sportów Wodnych w Łące na terenie którego jest także pole namiotowe oraz wydzielono też miejsca do urządzenia grilla czy ogniska, jest tam strzeżone kąpielisko miejskie, latem czynne codziennie wybudowano tutaj nawet pomosty  pływające, które utworzyły specjalny basen kąpielowy po których można spacerować.

Jezioro Łąka
Jezioro Łąka

Po drugiej stronie zbiornika w miejscowości Poręba znajduje się mniejsza  przystań jachtowa z niewielkimi plażami i wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz rozległymi polami kempingowymi i namiotowymi niestety dojazd wyboistą drogą polną. Ośrodek Sportów Wodnych organizuje co roku wiele imprez żeglarskich, odbywają się tutaj Regaty m. in. w ramach Pucharu Polski w klasie Optymist, klasie Omega Zbiornik Łąka należy do ogólnodostępnych łowisk PZW okręgu podobnie jak na Goczałkowicach dominującą metodą jest gruntówka, oczywiście łowiąc z łódki zwiększa się szanse na branie. Co do rybostanu to podobny jak w pobliskich Goczałkowicach występuje tu Karaś, Leszcz, Karp, Płoć, Okoń, Sandacz, Węgorz, Szczupak, Sum, Lin tyle że w mniejszej ilości. Bez systematycznego nęcenia i znajomości terenu zbiornika trudno o dobre wyniki. Zbiornik jest ładnie usytuowany i walory krajobrazowe oraz turystyczne na plus, te wędkarskie niestety już troszeczkę  gorsze według zdania niektórych .