Jezioro Międzybrodzie

Jezioro Międzybrodzkie – zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937 roku, powierzchnia zbiornika to 3,8 km², a jego głębokość 20 metrów, długość jeziora z północy na południe wynosi ok. 5 kilometrów, pojemność zbiornika to 26,6 mln m³ wody, wysokość zapory 37 metrów, a jej długość 260 metrów. Zapora wodna znajduje się powyżej wsi Porąbka jest typu ciężkiego po której przebiega droga i szlaki turystyczne. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, tworząca kompleks wraz z elektrownią szczytowo-pompową, oddaną do użytku w 1979 roku na górze Żar. Jest drugim w kolejności jeziorem zaporowym na rzece Sole, pomiędzy Jeziorem Żywieckim a Jeziorem Czanieckim, należącym do systemu zbiorników wodnych tworzących tzw. Kaskadę Soły. Jezioro zostało utworzone w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Obecnie spełnia również funkcję rekreacyjną, w jeziorze można pływać uprawiać sporty wodne oraz łowić.
Nad jeziorem zlokalizowane są miejscowości letniskowe: Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Żarnówka Duża i Żarnówka Mała. Jest to świetne miejsce zarówno dla młodszych, jak i starszych wczasowiczów. Gdzie piaszczyste, kamieniste i trawiaste plaże, np. plaża w Czernichowie czy Międzybrodziu pozwalają podziwiać błękitną taflę na tle szczytów górskich. Plażom nad Jeziorem Międzybrodzkim towarzyszą place zabaw oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego rowerów, łódek, kajaków są też budki gastronomiczne i jest wiele parkingów oraz pól kempingowych i namiotowych. Jest również kilka niewielkich przystani jachtowych. To bardzo fajne miejsce na rodzinną rekreację. A ponad głowami oglądać można niemal bez przerwy szybowce i paralotnie startujące na pobliskiej Górze Żar, którą stąd widać jak na dłoni. W niewielkiej odległości stąd jest również do Jeziora Żywieckiego.


Zachodnim brzegiem przebiega szosa łącząca Kęty z Żywcem. Otoczenie jeziora jest bardzo malownicze. Przez rejon jeziora Międzybrodzkiego przechodzi kilka interesujących górskich szlaków turystycznych. Z Międzybrodzia Bialskiego można wybrać się m.in. na Czupel najwyższy szczyt Beskidu Małego lub masyw Hrobaczej Łąki , na górę Żar , w pasmo Kocierza, oraz w rejon Gaików .
To jezioro położone na terenie gór Beskidu Niskiego jest trochę ciężkie dla wędkarzy i trzeba się uzbroić w odrobinę cierpliwości, linia brzegowa tworzy wiele ciekawych stanowisk wędkarskich z malowniczymi krajobrazami górskimi które uprzyjemnią nam czekanie na grubą rybę. Można tutaj złowić : Szczupaka, Sandacza, Karpia, Płoć, Okonia, Świnkę, Pstrąga, Leszcza, Jazia, Klenia czy Suma.










