Jezioro Myczkowskie

Jezioro Myczkowskie

Jezioro Myczkowskie – zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim, na Sanie, pomiędzy miejscowością Myczkowce a tamą w Solinie zapora ziemna została przebudowana w 1960 roku i obecnie ma  długości 386 metrów i wysokości 17,5 metrów powierzchnia zbiornika to 2 km² jego pojemność  to 10,9 mln m³ długość to 6 kilometrów i średniej szerokości około 300 metrów, a głębokość maksymalna to 15 metrów, przy zaporze znajduje się elektrownia o mocy 8,3 MW  dlatego na jeziorze występują bardzo duże wahania poziomu wody (elektrownia). Do jeziora wpływa także potok Bereźnica.  Budowę prowadzono w latach 1921–1925, a następnie w latach 1956–1960 podwyższono zaporę i dokończono budowę elektrowni. Zbiornik powstał jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.

Jezioro Myczkowskie jest to bardzo malowniczy zbiornik wokół którego są góry pasma Bieszczad porośnięte gęstymi lasami  znajdują się tu tereny o walorach turystycznych i wędkarskich, nad tym jeziorem baza turystyczno gastronomiczna jest dobrze rozwinięta i znajduje się tu liczne ośrodki wypoczynkowe oraz domki letniskowe są też pola namiotowe wokół jeziora czyli jest dużo miejsca noclegowego ale jezioro posiada niewiele miejsca do plażowania oraz wypożyczalni sprzętu wodnego (chyba jedna) .                                          Jezioro to ze względu na miejsca zakwaterowania stanowi dobrą bazę wypadową i w dodatku jest tutaj taniej i nie tak tłoczno niż nad pobliskim jeziorem w Solinie lecz  jest tu znacznie mniej atrakcji.  

 

Jezioro Myczkowskie
Jezioro Myczkowskie

Ten zbiornik to królestwo pstrągów oraz znajdują się tutaj takie gatunki ryb jak Troć, Lipień, Szczupak, Karaś, Okoń, Płoć, Leszcz oraz Głowacice z wymienionych ryb trafiają się tutaj naprawdę piękne i duże okazy woda górska jest od mostu w Solinie do końca miejscowości Bóbrka, a następnie do 50 metra przed zaporą w Myczkowcach jest woda nizinna. Na jeziorze bardzo często zmienia się poziom wody ponieważ jest to zbiornik retencyjny o czym trzeba pamiętać, co może przeszkadza w zasiadkach stacjonarnych, warto dodać, że miejscówek z brzegu jest niewiele,  ale najlepiej jest tutaj łowić z łodzi którą można się wypożyczyć z któregoś z otaczających jezioro ośrodków.