Jezioro Nachło-Chechło

Jezioro Chechło-Nakło

Jezioro Nakło-Chechło – sztuczny zbiornik wodny ( zbiornik poeksploatacyjny) który w 1973 przekształcony został w bezodpływowe jezioro, położony w województwie śląskim, na terenie gminy Świerklaniec, cztery kilometry od Tarnowskich Gór. Jego pojemność to 1,5 mln m³, a powierzchnia 0,9 km², średnia głębokość jeziora to 6 metrów.  Zasilane jest przez cztery wydajne źródła podziemne oraz opady atmosferyczne. Od lat utrzymuje się w nim 1 klasa czystości wody.                                                                                    Nad zalew dojechać można samochodem drogą wojewódzką nr. 908 Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie, po drodze znajduje się kilka parkingów(latem wjazd płatny). Co kilkadziesiąt metrów zobaczyć można ścieżki, którymi dochodzi się do różnych fragmentów jeziora. Można też dojechać autobusem lub kolejką gdyż w  jego pobliżu przebiega trasa Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. 

Jezioro pełni funkcje typowo rekreacyjną. Latem nad jego brzegi ściągają tysiące miłośników wypoczynku nad wodą. Wokół zalewu znajdują się setki domków kempingowych i pola namiotowe, jest wiele wypożyczalni kajaków, łodzi i rowerów wodnych oraz trasy spacerowe i rowerowe. Jezioro charakteryzuje się piaszczystymi i trawiastymi plażami podobno jest nawet wydzielona (i ogrodzona) plaża dla nudystów.  Linie brzegową tworzą piaski, trawy i trzcinowiska a wokół jeziora rozpościerają się lasy o powierzchni kilkuset  hektarów. W okresie letnim stacjonuje nad jeziorem Tarnogórskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a na ulicy Rekreacyjnej są liczne punkty gastronomiczne i mini salony gier. Wieczorem zaś w weekendy organizowane są koncerty i dyskoteki oblegane przez mieszkańców i turystów, ta asfaltowa droga latem zmienia się w prawdziwą nadmorską promenadę.

Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Chechło-Nakło

Porastające brzegi jeziora lasy sosnowe i mieszane są doskonałym miejscem spacerowym lub na przejażdżkę rowerem gdyż obfitują w liczne szosy i dukty leśne, trudno będzie się nie zachwycić krajobrazem udając się na kilkukilometrowy spacer dokoła zbiornika  który dostarczy pięknych widoków, nad jeziorem  znajduje się wiele koszy na śmieci oraz toi toi  ogólnie ujmując panuje porządek i jest czysto. Znajduje się na nim wyspa którą zamieszkują Kaczki, Remizy jest ona także domem dla słowików. Należy pamiętać , że  obowiązuje zakaz wstępu na wyspę o czym informują stosowne tablice z ostrzeżeniami.

Jest bardzo dobrym miejscem do jednoczesnego biwakowania i łowienia ryb wędkarze mogą wyciągnąć z jeziora m.in. Karpia, Lina, Płoć, Leszcza, Karasia, Szczupaka, Okonia czy Węgorza. Dopiero w takich okolicznościach docenić można prawdziwe uroki otoczenia tego akwenu które było tłem dla wielu różnorakich imprez. To wszystko sprawia, że zbiornik Nakło-Chechło jest niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i rozrywki. Nad Zalewem można zobaczyć również samoloty pasażerskie z i do portu lotniczego Katowice-Pyrzowice.

Jezioro Nakło Chechło