Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie(Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa)  – zaporowy zbiornik retencyjny na rzece Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 roku. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy międzynarodowej trasie droga krajowa nr 46. Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości ponad 5 km i wysokości 20 metrów,  powierzchnia zbiornika to 20 km² a pojemność 124 mln m³ maksymalna głębokość to 15 metrów. Przy odpływie zbiornika znajduje się elektrownia wodna (cztero turbinowa) o łącznej mocy 4,8 MW. Do zbiornika oprócz Nysy Kłodzkiej uchodzą rzeki: Płocha, Widna, Biała Głuchołaska.

Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworząc naturalne piaszczyste plaże po tej stronie jezioro oferuje doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych ludzie biwakują praktycznie na całej długości z kąt roztacza się wspaniały widok na pobliskie Góry Opawskie, Złote i Bardzkie. Wzdłuż brzegu znajdują się ośrodki wczasowe z bazą turystyczno noclegową,  największe są w miejscowościach Głębinów i Skorochów które posiadają rozległe piaszczyste plaże ze strzeżonymi strefami i są doskonałym miejscem do bezpiecznego plażowania, tam też jest wiele portów jachtowych oraz liczne lokale gastronomiczne dużo barów z jedzeniem i wiele miejsc namiotowych oraz kempingowych można  wynająć domki lub pokoje w licznych ośrodkach wypoczynkowych po tej stronie jeziora jest wiele wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego gdzie można wynająć rowerki wodne, kajaki, sprzęt windsurfingowy, łudź motorową lub przejechać się na skuterach wodnych.

Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie

Największa plaża znajduje się w Skorochowie obok tamy gdzie można kupić bilet na rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze, również bardzo wielu turystów przyciągają nad jezioro liczne imprezy których odbywa się tutaj na przykład Festiwal Wody i Ognia który jest organizowany od dziesięciu lat czy zawody motorowodne.                                                      Regularnie badana wody przez sanepid wykazują że woda jest zdatna do kąpieli jezioro Nyskie jak wiele innych zbiorników wodnych boryka się z problemem glonów (sinic) i czasem zakwita na zielono.                Wokół jeziora nie ma zbyt wielu tras rowerowych ale za to przez tamę przebiega droga rowerowo spacerowa z której roztacza się piękny widok na Nysę i jezioro.

W części zachodniej wydobywa się żwir, które to wydobycie doprowadziło do powstania niedużych  porośniętych drzewami  wysp z piaszczystymi plażami można wynająć łódkę i popłynąć na wyspy, liczba wysp zależy od aktualnego poziomu wody.  

Wody jeziora są również bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Licznie występują tu Sandacze, Okonie, Sumy, Lin, Karp, czy Szczupaki. Można również spotkać chronione gatunki ryb, jak Pstrąg potokowy, Troć jeziorowa lub Śliz.

Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie

 Zbiornik wodny jest Ostoją i  ważnym miejscem dla migrujących ptaków kaczkowatych, zwłaszcza w okresie wczesną wiosną, jesiennym i zimowym występuje tu wiele gatunków ptaków jak Mewa czarnogłowa, Mewa srebrzysta, Rybitwa rzeczna, Czapla biała, Biegus malutki i zmienny, Brodziec piskliwy, Cyraneczka, Czajka, Kulik wielki, Kwokacz, Siewnica .