Jezioro Pławnowice

Jezioro Pławniowice

Jezioro Pławniowice – zalew powstał w 1974 roku, w dawnym wyrobisku piasków podsadzkowych jest położony na terytorium gminy Rudziniec, w powiecie gliwickim mieści się między wsiami Niewiesze i Pławniowice, zbiornik jest zasilany przez Potok Toszecki. Powierzchnia jeziora wynosi 2,6 km², maksymalna głębokość 18 metrów,  jego pojemność to 29 mln m3  a długość  3,3 kilometra, średnia szerokość to około 800 metrów. Spełnia funkcje przemysłowa, przeciwpowodziowa i rekreacyjną. Jezioro Pławniowice to popularny zbiornik wodny z przyległymi terenami jest ogólnodostępnym miejscem rekreacyjnym. Sporym ułatwieniem w dotarciu nad jezioro Pławniowice jest dla wielu osób autostrada A4.  Obok znajduje się węzeł „Łany” z którego możemy szybko dostać się nad jezioro, obecnie to ogólnodostępne miejsce letniej rekreacji, brzegi jeziora częściowo porastają lasy.

Najbardziej rozbudowaną infrastrukturą turystyczną dysponuje miejscowość Niewiesze (okolice skrzyżowania ulic Sosnowej i Plażowej). Jest tam dosyć duża plaża z strzeżonymi kąpieliskami o długości niemal kilometr, choć miejsca jest sporo to w szczycie sezonu tłok jest dość duży. Zachodnia część plaży przeznaczona jest do kąpieli dla zwierząt, obok plaży jest duży parking, niestety w sezonie pobierana jest tam opłata za wjazd samochodem  przy samej plaży jest dużo  punktów gastronomicznych i wiele wypożyczalni sprzętu pływającego z kajakami, rowerkami i łodziami oraz jest szkoła windsurfingu. Obok znajduje się wiele domów wypoczynkowych, kempingów, kwater do wynajęcia oraz jest też pole namiotowe.  Bezpieczeństwa na plaży i w wodzie pilnują ratownicy WOPR, często oddelegowany jest w to miejsce również policyjny radiowóz.

Jezioro Pławniowice
Jezioro Pławniowice

Nad zbiornikiem ulokowało się również kilka ośrodków żeglarskich. Jest to też doskonałe miejsce do spacerów lub przejażdżki rowerowej gdyż dokoła jeziora jest zrobiona oznakowana i wyremontowana ścieżka rowerowa, przez prawie cały czas biegnie blisko jego brzegu. W miejscowości Pławniowice znajduje się słynny zespół pałacowy Ballestremów z bardzo ładnym parkiem oraz Kanał Gliwicki który także warto odwiedzić,  w Pławniowicach jest znacznie mniej miejsc wypoczynkowych oraz niewielka plaża obok której znajduje się mały plac zabaw dla dzieci i utwardzony parking.                                                Jezioro Pławniowice jest to atrakcyjny zbiornik dla wędkarzy, łowi się tutaj m.in. Karpie czy Sandacze oraz  bardzo ładne okazy Płoci i Okonia duże Leszcze choć trudno je złapać a czasami przy odrobinie szczęścia jakiś Szczupak też się złowi .