Polskie jeziora na południu naszego kraju idealne miejsce wypoczynku nad wodą.
Jezioro Porajskie
Jezioro Porajskie (Zbiornik Poraj) – zbiornik zaporowy na rzece Warta utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą czołową w Poraju o wysokości 14 metrów która jest udostępniona dla pieszych i rowerzystów, tama usytuowana jest w pobliżu miejscowości Poraj i Jastrząb w powiecie Myszkowskim. Głębokość zbiornika wynosi do 13 metrów a powierzchnia maksymalna 5,5 km², jego pojemność to ok. 25 mln m³, długość 4,9 km, szerokość do 1,4 kilometra głównym celem powstałego wówczas zbiornika było stworzenie rezerwuaru wody dla Huty Częstochowa. Jest to malowniczym akwenem który jest bardzo licznie odwiedzany przez turystów, zdążył się wpisać w tutejszy krajobraz oraz sprawił że wokół akwenu powstało wiele ośrodki wypoczynkowe oraz dość dużych przystani i jachtowych.
Największe przystanie jachtowe wraz z polami kempingowymi i namiotowymi znajdują się w miejscowości Jastrząb (dojazd ul. Wojska Polskiego), gdzie istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rekreacyjnego, rowerki wodne, łódki, kajaki, żaglówki, jachty. Mniejsze przystanie znajdują się w miejscowości Masłońskie ale są za to tam dwie plaże dość sporych rozmiarów z polami kempingowymi i namiotowymi, w miejscowości Poraj tuż obok tamy znajdują się też piaszczyste plaże. Jezioro to nad swoim brzegiem oferuje bardzo wiele miejsc do plażowania lub biwakowania. Bardzo chętnie zjeżdżają się tam miłośnicy żeglarstwa, wędkarstwa i wodnych sportów motorowych, gdyż można po nim pływać łodziami motorowymi, skuterami i innymi sprzętami z silnikiem. Zalew Poraj to świetne miejsce do aktywnego spędzenia czasu na wodzie lub biwakowania na jego brzegu.
Od zapory do miejscowości Masłońskie na wschodnim brzegu znajduje się trasa dla pieszych i rowerzystów którzy mają ochotę na uroczy spacer lub przejażdżkę rowerową nad brzegiem tego pięknego akwenu. Jezioro Porajskie jest bardzo dobrym łowiskiem bogatym w wiele gatunków ryb i posiada łatwy dostęp do wody która oferuje wiele zacisznych miejsc dla wędkarzy, kiedyś był dobrym łowiskiem drapieżników typu Szczupak i Okoń, jednak w wyniku zaniknięcia roślinności dominującym drapieżnikiem stał się Sandacz, spotkać tu można także Leszcz, Suma, Węgorza, Lina, Karasia, Karpia, Tołpygę, Brzanę, Klenia, Miętusa, Jazia, Amura Białego. Stare koryto rzeki, pełne jest karczy, a także kilka miejsc z roślinnością to schronienie dla Szczupaków oraz Karpi i Linów.
Jezioro znajduje się w malowniczym i historycznym regionie stanowi bardzo dobrą bazę wypadową jest niedaleko od Częstochowy i jest około 12 kilometrów do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd gdzie znajdują się ruiny malowniczego Zamku w Olsztynie oraz kilkanaście kilometrów jest do Ruin Zamku Ostrężnik a po drodze można odwiedzić Strażnice w Suliszowicach można też odwiedzić Królewski Zamek Bobolice który znajduje się w odległości około 20 kilometrów a po drodze można zobaczyć Stary Młyn i Muzeum Dawnych Rzemiosł oraz 35 kilometrów jest do Ruin i muzeum średniowiecznego Zamku Ogrodzieniec który naprawdę warto zobaczyć i wiele więcej nie wspomnianych przeze mnie miejsc, czyli jest co zwiedzać w tym pięknym i historycznym miejscu, w odległości kilkunastu kilometrów znajduje się również Pustynia Siedlecka gdzie można się wyszumieć autem terenowym, kładem lub motocyklem.