Jezioro Przeczyckie

Jezioro Przeczyckie

Jezioro Przeczyce (Zalew Przeczyce Siewierski)– powstał w 1963 roku zbiornik zaporowy na rzekach Czarna Przemsza i Mitręga między miejscowościami Przeczyce i Siewiersk, zapora ma długość 806 metrów i wysokość 14 metrów, maksymalna głębokość zbiornika 9 metrów tuż przy tamie głębokość może wynosić nawet 12 metrów, powierzchnia zbiornika  to 5,1 km² a jego pojemność całkowita wynosi 20,74 mln m³, długość zbiornika to 4,2 kilometra a średnia szerokość około 1,12 kilometra, zbiornik posiada jeszcze jedną zaporę zwaną boczną w Boguchwałowicach. Zbiornik Przeczyce oprócz znaczenia przyrodniczego i krajobrazowego pełni zadania przeciwpowodziowe oraz turystyczno-rekreacyjne i jest rezerwą wody dla elektrowni Łagisza. To przyjemne i spokojne miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców Śląska, Zagłębia i Częstochowy gdzie można wypocząć na trawiastych i piaszczystych plażach. Wokół jeziora powstało kilka kompleksów wypoczynkowych z domkami kempingowymi i polami namiotowymi.

Główne miejsca wypoczynku plażowego znajdują się w miejscowościach Przeczyce i Boguchwałowice gdzie są liczne plaże kąpielowe, restauracje, parkingi, pola biwakowe a nawet kilka klubów żeglarskich oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego jak; kajaki, łodzie, rowery wodne. Po tej stronie jeziora jest najwięcej domków letniskowych i kempingowych, po drugiej stronie zbiornika jest znacznie mniej atrakcji chociaż znajduje się tam dość sporych rozmiarów pole kempingowe oraz plaża w Tuliszowie. W zbiorniku uprawiać można żeglarstwo oraz inne sporty wodne i motorowodne, na tym jeziorze są organizowane regaty, zawody motorowodne oraz kursy związane z uzyskaniem uprawnień do prowadzenia żaglówek oraz motorówek. Nie trudno tu o miejsce noclegowe czy pole gdzie można rozbić namiot jest tu względny spokój. Ludzi jest stosunkowo niewiele (w porównaniu z pobliską Pogorią IV czy Zalewem Nakło- Chechło).

Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie

Na Przeczycach-Boguchwałowicach praktycznie zawsze można znaleźć miejsce do parkowania i wolny kawałek plaży, nawet w czasie najbardziej szczytowych weekendów letnich. Jeżeli chodzi o dno jest bardzo urozmaicone i kryje wiele obronnych fortyfikacji z okresu II wojny światowej, które zostały zalane podczas tworzenia zbiornika. Dziś Przeczyce, jak się popularnie mówi o tym zalewie, to raj dla wędkarzy, a ukształtowanie terenu jeziora z mnóstwem zatoczek i półwyspów sprzyja łapaniu wielu ładnych okazów.

To jezioro lubią ryby drapieżne : Szczupaki i Okonie ale także występują tu: Leszcze, Sandacze, Karpie, Jazgarze, Wzdręgi, Płocie, Słonecznice, Cierniki, Liny, Piskorze, Tołpygi i Amury. Wędkujący mają do swojej dyspozycji dużo miejscówek do łowienia z brzegu ale często posługują się wynajmowanymi łódkami. Jest to łowisko , które śmiało można polecić każdym początkującym jak i zaawansowanym wędkarzom główną rybą drapieżna jest tu Sandacz ale w większość złowionych ryb drapieżnych stanowi Szczupak. Szczupakowy  “łup” trwa na Przeczycach praktycznie przez cały sezon. W niewielkiej odległości od zbiornika znajduje się Lotnisko w Pyrzowicach a także jest kilka kilometrów do Zamku Siewierskiego.

Jezioro Przeczyckie