Polskie jeziora na południu naszego kraju idealne miejsce wypoczynku nad wodą.
Jezioro Rybnickie
Jezioro Rybnickie – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Ruda i Nacyna zaporą w Rybniku Stodołach, zbiornik oddano do użytku w grudniu 1971 roku. Zapora ma wysokość 13 metrów i długości 920 metrów, korona zapory jest udostępniona dla pieszych i rowerzystów, powierzchni zbiornika to 4,5 km², pojemność wynosi 22 mln m³ , maksymalna głębokość 9 metrów, długość zbiornika to 4,5 kilometrów a średnia szerokość razem z kierownicą 1200 metrów Zbiornik został podzielony na 2 części betonowym wałem tzw. ” kierownicą” która ciągnie się od elektrowni w kierunku OSW Stodoły, jest inwestycją towarzyszącą zlokalizowanej nad jego brzegami, dużej elektrowni Rybnik woda ze zbiornika używana jest do chłodzenia turbin. Elektrownia wytwarza około 7 % energii produkowanej w polskich elektrowniach. Zbiornik pełni także funkcje przeciw powodziową.
Nad zbiornikiem znajdują się liczne kawiarnie i są też ośrodki rekreacyjne oraz jest kilka przystani żeglarskich, największa jest przy ul. Rudzkiej droga nr. 920, od strony Rybnika obok znajdują się także domki kempingowe oraz pole namiotowe mniejsza przystań żeglarska znajduje się w miejscowości Stodoły obok tamy co prawda jest niewiele wypożyczalni rowerków wodnych i kajaków jak i plaż na tym jeziorze choć można się w nim kąpać, woda w tym zbiorniku jest naprawdę ciepła przeźroczysta i przyjemna , wzdłuż zbiornika ciągnie się trakt spacerowy będący też ścieżką rowerową, którą można dotrzeć do Zalewu Pniowiec nad którym znajduje się plaż z ratownikiem oraz polem namiotowym i budkami gastronomicznymi. Idąc dalej można się przejść po koronie tamy podziwiając piękne widoki na jezioro i okolice.
Jezioro Rybnickie prawie nigdy nie zamarza, choć podczas bardzo mroźnej zimy zamarza tylko częściowo. Sztucznie zarybiany zbiornik jest miejscem występowania wielu gatunków ryb oraz licznych konkursów wędkarskich. Jest to jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu dużych ryb. Pobito tu kilka rekordów Polski, łowiono tutaj rekordowe Sumy i Karpie a nawet można złowić Piranie z zbiornika można wyłowić również Karasie, Leszcze, Płocie Szczupaki, Sandacze oraz Liny które osiągają w wodach zalewu duże rozmiary. Obowiązuje tu zakaz łowienia ze środków pływających, co czyni polowanie na grube ryby jeszcze trudniejszym. Zbiornik jest zarybiany od samego początku jego istnienia .