Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie (dawniej Zalew Machowski) – zbiornik wodny utworzony w 2009 roku obok Tarnobrzega poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 4,55 km² i pojemności  111,2 mln m³, głębokości do 42 metrów powstałego po odkrywkowej kopalni siarki w Tarnobrzegu. Likwidacja kopalni siarki trwała od 1994 roku, kiedy to zaczęto zabezpieczanie brzegów wyrobiska, w 2009 roku zalew został całkowicie wypełniony wodą. Skarb Państwa wydał na ten cel 1,5 mld zł.Został on docelowo zagospodarowany na cele rekreacyjne 10 lipca 2010 dokonano otwarcia tymczasowej plaży przy zalewie, która liczyła 100 metrów długości, a usypana została z tysiąca metrów sześciennych piasku, obecnie jest to jedna z najdłuższych śródlądowych piaszczystych plaż w Polsce o długości ponad 3 km z wyprofilowanym zejściem do wody. 

Schodzi się na nią z wyższego o 2 metry poziomu brzegu po schodkach rozmieszczonych co 100 metrów. Plaża jest podzielona na dwie części :” A” – na lewo od wjazdu z ul. Wisłostrada do kanału wylotowego w kierunku osiedla Miechocin i strefa „B” i rozciąga się  na prawo od wjazdu w kierunku strefy przemysłowej w Machowie i sięga aż do bazy nurkowej, wzdłuż plaży biegnie droga asfaltowa na której obowiązuje jedno kierunkowy ruch, najlepszy dojazd do jeziora i plaży jest z drogi wojewódzkiej nr. 871 czyli z Wisłostrady.

Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie

W centrum  znajdują się bazy Policji, WOPR i MOSiRu oraz taras widokowy. Pomiędzy jeziorem a drogą  przebiega trawiasty pas zieleni położony już na wyższym poziomie brzegu wzdłuż którego są usytuowane liczne punkty gastronomiczne oraz bary,  w jego ciągu można również leżakować, usiąść na  ławeczkach oraz grillować w kilku wyznaczonych miejscach po drugiej stronie drogi znajduje się wiele miejsc wyznaczonych do parkowania samochodów, wzdłuż drogi są również przenośnej toalety i jest wiele koszy na śmieci  wprawdzie za wjazd trzeba zapłacić 6 złotych za samochód osobowy i 3 zł za wjazd motocyklem, jeśli ktoś jest stałym bywalcem na plaży może wykupić karnet jest taniej, ale wzdłuż plaży jest porządek i jest czysto i warto zapłacić.

Jest też wydzielona strefa dla psów w pobliżu bazy nurkowej.  Obok dzielnicy Miechocin znajduje się przystań dla jachtów i miejsca do slipowania łodzi oraz wzdłuż plaży są liczne  wypożyczalnie sprzętu wodnego nad tym jeziorem nie ma zbyt wiele domków letniskowych oraz ośrodków wypoczynkowych ale za to znajdują się pola namiotowe oraz ścieżki spacerowe i rowerowe. Jest to dość młode jezioro ale turystyka nad nim bardzo prężnie się rozwija dzięki wsparciu samorządu, zarządcy niektórych jezior powinni z nich brać przykład. Jezioro to przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców bardzo czystą i przeźroczystą wodą , dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę jakości, nad tym zbiornikiem znajdują się również  place zabaw, boiska do siatkówki, siłownia, najdłuższa w Polsce tyrolka mierzy aż 520 metrów oraz tutaj odbywają się liczne imprezy festiwale piosenki żeglarskiej, regaty różnego typu pokazy sportowe i imprezy rekreacyjne oraz zloty.

Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie jest jednym z największych i najatrakcyjniejszych łowisk w regionie. Łowienie odbywa się na terenie całego akwenu. Wędkować można cały rok, zarówno z brzegu jak i ze środków pływających wyposażonych w napęd wiosłowy lub silnik elektryczny, w odległości do 200 m od brzegu. Prawo do wędkowania z łódki daje wykupienie dodatkowej składki od środków pływających za łowienie z  brzegu też trzeba zapłacić, obowiązują tutaj także limity ilościowe oraz obowiązują wymiary ochronne ryb . Najlepiej jest zapoznać się z dość długim regulaminem. Dominuje duży Szczupak (metrówki) i Karaś(1,5-2 kg), ponadto najwięcej jest następujących gatunków ryb   Leszcz, Okoń, Płoć oraz można tutaj  jeszcze złowić: Karp, Amur, Troć jeziorowa, Lin, Jaź, Kleń, Wzdręga, Sandacz.