Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie – zbiornik retencyjny na Małej Panwi został zbudowano w latach 1933–1939 w rejonie wsi Turawa, Szczedrzyk i Kotórz kilkanaście kilometrów na północny wschód od Opola zbiornik ma powierzchnie 24 km² i pojemność maksymalna około 108 mln m³, wysokości zapory to 13 metrów a jej długość ponad 6 kilometrów, głębokości zbiornika dochodzi do 13metrów. Zapora posiada elektrownie wodną o mocy 1,2 MW. Do zbiornika wpływa również rzeczka Libawa która również zasila jezioro Turawskie. Do zadań zbiornika należy retencja aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze, produkcja energii elektrycznej oraz w fazie planów przewidziane było jako tereny rekreacyjne. Tak jest po dzień dzisiejszy. Dla Opolszczyzny (i nie tylko) są to tereny wypoczynku i rekreacji.
Na obrzeżach Jeziora w otoczeniu malowniczych sosnowych lasów po obu stronach powstały liczne ośrodki wypoczynkowe sezonowe i całoroczne z piaszczystymi plażami z obydwu stron, dojazd możliwy jest niemal pod samą plażę, posiada bogatą gamą usług dla turystów, najbardziej turystycznie jest rozwinięty północny brzeg jeziora posiadający liczne malownicze zatoczki z półwyspami oraz wieloma przystaniami jachtowymi obok których znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, na tym brzegu jest również dobrze rozwinięta sieć punktów gastronomicznych z licznymi restauracjami i barami oraz dużo domków letniskowych rozsianych nad brzegami jeziora, wiele pul kempingowych i namiotowych z parkingami.


Na drugim brzegu jeziora jest również wiele atrakcji turystycznych w dodatku w pobliżu jeziora Turawskiego znajdują się inne jeziora. Jeziora „Średnie” i „Małe” (oba na południe od południowego brzegu Turawskiego) powstały na miejscach wydobycia żwiru wykorzystanego do budowy zapory jeziora Turawskiego które to posiadają plaże i wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. Duża powierzchnia lustra wody zbiornika Turawskiego stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów żeglarskich. Rozległe piaszczyste plaże, malownicze zaciszne zakątki okolone bogatym w runo leśne sosnowym lasem. Oprócz łona natury, jeziora oferują świetną zabawę, można popływać na wszelakim sprzęcie, łowić ryby a na plaży można pograć w siatkówkę plażową, kupić coś do zjedzenia, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na dużym jeziorze w Turawie po powodzi 1997 roku wody zostały skażone, ponadto przez dziesięciolecia na dnie osadził się zanieczyszczony metalami ciężkimi muł, pojawiły się więc sinice. Dlatego na jeziorze czasami obowiązuje zakaz kąpieli. W Jeziorze Średnim aerator stale natlenia wodę, jest więc ona czysta, tyle że czystą wodę lubi wywłócznik. Jezioro to zajmuje powierzchnię 12 ha, a głębokość dochodzi do 17 metrów. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska, z których czerpano materiał do budowy wałów ochronnych wokół Jeziora Turawskiego. Trzecim jest jezioro położone w okolicy wioski Osowiec, o nazwie Zielone (Srebrne lub Szmaragdowe).


W jeziorze Turawskim występują takie ryby jak Leszcze, Płocie, Okoń, Szczupak, Karp, Amur, Sum ale królem tej że wody jest Sandacz masowo poławiany w czasie sezonu w tym tez czasie na akwenie znajduje się dużo łódek bo to głównie z nich odbywają się połowy. Akwen zarybiano od samego początku jego istnienia lecz jest trudny, akwen gdzie walczy się o pojedyncze ryby. Na terenie jeziora prowadzona jest również hodowla ryb słodkowodnych. Jeziora Turawskie położone są na styku dużego kompleksu leśnego zwanego Lasami Stobrawsko-Turawskimi , które kiedyś stanowiły Puszczę Śląską. Kompleksy leśne przyległe do jezior zajmują powierzchnię 137 ha. Dominują tu drzewostany sosnowe z domieszką brzozy, dębu, świerka i rzadziej modrzewia, akacji i olchy. W bezodpływowym zagłębieniu między wydmami występują bory bagienne, przeważnie osuszone i porośnięte trawami.
W części północno-wschodniej wytworzyły się łachy piaszczyste i muliste, będące miejscem gniazdowania ciekawych gatunków ptaków. Zbiornik Turawski jest jedną z najważniejszych na Opolszczyźnie ostoi dla ptaków migrujących. Jesienią i wiosną zatrzymują się na nim liczące do 22 000 osobników stada ptaków. Wiele rzadkich i pierwszych stwierdzeń gatunków ptaków w kraju miało miejsce właśnie na tym zbiorniku, np. brodziec żółtonogi czy biegus wielki. Spośród gatunków lęgowych na obszarze ostoi szczególnej ochronie podlegają populacje rybitwy białowąsej, rybitwy czarnej i perkoza zausznika. Nad zbiornikiem tym odpoczywają i żerują także gatunki ptaków migrujących, stąd obszar ten zaliczany jest do ostoi ptactwa wodnego na skalę europejską.











