Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie i zapora

Jezioro Żywieckie – zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca, utworzenie w 1966 roku powierzchnia zbiornika to 10 km² a jego głębokość to ponad 26 metrów, pojemność całkowita wynosi 94,6 mln m³, długość zbiornika dochodzi do 6,6 kilometra, wysokość zapory to 39 metrów a jej długość 310 metrów, zapora leży w miejscowości Tresna jest typu ziemna po której prowadzi droga krajowa i szlak turystyczny. Przy zaporze  znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie  zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej i ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania dopływów górnej Wisły. W jeziorze można pływać uprawiać sporty wodne oraz łowić ryby.

Zbiornik ulega systematycznemu zamulaniu nanosami rzecznymi uchodzących do niego cieków wodnych oraz zasypywany materiałem pochodzącym z  jego brzegów. Chociaż krąży wiele opinii że  władze oraz zarządcy zbiornika niedostatecznie dbają o jego czystość a szkoda gdyż jezioro Żywieckie to malowniczy akwen wcięty pomiędzy szczyty gór. Największą atrakcją jeziora jest możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. Powstały tu liczne szkółki i przystanie żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Kursują tu również statki wycieczkowe, np. w ośrodkach koło zapory w Tresnej. Po jeziorze latem pływa pełno żaglówek i rowerów wodnych oraz kajaków. A nad brzegami powstały liczne ośrodki wypoczynkowe i domki kempingowe. To godny polecenia tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Na Jeziorze Żywieckim odbywają się również Międzynarodowe Regaty Żeglarskie a w sierpniu odbywają się regaty poświęcone pamięci Adama Banaszka.

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie oferuje przyjazne i łatwo dostępne brzegi, które przyciągają miłośników wędkarstwa, wody tego zbiornika obfitują w takie gatunki ryb jak: Karp, Szczupak, Sandacz, Leszcz, Płoć. Jednak łowienie na jeziorze Żywieckim różni się od połowów na zbiornikach komercyjnych. Wymaga ono od wędkarza wiele cierpliwości. Niejednokrotnie chcąc złowić piękną sztukę trzeba wybrać się na wielodniową zasiadkę oraz regularnie zanęcać łowisko .

Miejsce atrakcyjne szczególnie w lecie gdy brzegi są porośnięte bujną zielenią, wokół jeziora rosną  gęste lasy które idealnie nadają się na spacery. W pobliżu warto odwiedzić Górę Żar i Międzybrodzie Żywieckie i oczywiście Żywiec. Przez Tresną, a także przez koronę zapory Jeziora Żywieckiego, przebiega szlak niebieski. Trasa ta, rozpoczynająca się w Bielsku Białej Lipniku, biegnie przez malownicze grzbiety pasma Czupla i Magurki Wilkowickiej, dalej, po przekroczeniu doliny Soły przez zaporę w Tresnej, wspina się na pasmo Cisowych Grap, gdzie kończy się przy czerwono znakowanym Małym Szlaku Beskidzkim, na przełęczy Przysłop Cisowy.

Jezioro Żywieckie