Małopolska

Jeziora Małopolski i polskie-jeziora

Małopolska to cudowna i przepiękna kraina historyczna która urzeka turystów majestatycznymi górami, przepięknym krajobrazem, bardzo dużą ilością zabytków na skale światową posiada bogatą tradycje historyczną ale także kulturową oraz ma  imponującą ilość atrakcji turystycznych jeśli istnieje idealne miejsce na udane wczasy letnią czy zimową porą to jest to zdecydowanie małopolska która co roku przyciąga do siebie miliony turystów. Rzeki i jeziora małopolski umieszczone są w pięknej górskiej scenerii przyciągają turystów szukających ochłody letnimi porami. Największym powierzchniowo zbiornikiem zaporowym województwa jest jezioro Rożnowskie gdzie można się wyszumieć na motorówce a obok którego znajduje się ciche i spokojne jezioro Czchowskie, w odległości kilkunastu kilometrów od Nowego Targu jest jezioro Czorsztyńskie z wspaniałym widokiem na dwa zamki oraz tatry a poniżej tamy znajduje się niewielkie jezioro Sromowieckie, w wschodniej części Małopolski jest też jezioro Klimkowskie przyciągające amatorów windsurfingu a w odległości 20 kilometrów od Krakowa jest zbiornik Dobczyce w którym nie można pływać ale oferuje piękne widoki z tamy, najmłodszym w tym województwie jest malownicze jezioro w Mucharzu które jest napełniane.

Województwo małopolskie zajmuje powierzchnię 15 183 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce województw, posiada 3,4 mln mieszkańców, zajmując pod tym względem 4 miejsce w Polsce. Pod względem gęstość zaludnienia jest drugą najwyższą w kraju po województwie śląskim. Stolicą małopolski jest Kraków który uważa się za kolebkę państwowości polskiej prawie cały region znajduje się w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty,  obejmująca obecnie południową-wschodnią część kraju. Małopolska na południu oparta jest o podalpejskie pasmo Karpat, również w Beskidach posiada jeszcze kilka łańcuchów górskich i wzniesień. Na północy skałki Jury Krakowskiej i Gór Świętokrzyskich. Góry małopolskich Karpat bogate są w złoża żelaza, soli, ropy naftowej, oraz uranu. Główną rzeką Małopolski jest oczywiście Wisła która jest najdłuższą rzeką Polski w tym województwie do niej wpływa Dunajec, Skawa i Raba, są też takie rzeki jak Poprad czy Ropa ale są tutaj także liczne niewielkie górskie potoki, które malowniczo uzupełniają górskie krajobrazy.

Małopolska jest w czołówce najchętniej odwiedzanych regionów Polski, ten region jest odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów co roku z Polski i świata jest liderem pod względem ilości obiektów hotelowych , ponad 300 wyciągów narciarskich i 250 km tras zjazdowych  to tylko niektóre atrakcje. W tym województwie znajduje się również 120 sanktuariów. Niesamowite krajobrazy które robią wrażenie, unikatowa flora i fauna, imponująca liczba zabytków a to wszystko w przepięknej górskiej scenerii i z możliwością połączenia ze spacerami po okolicy oraz zwiedzaniem ciekawych miejsc których tutaj nie brakuje.