Podkarpackie

Jeziora Podkarpackie

Podkarpackie to kraina pełna przyrodniczej i kulturowej różnorodności, która urzeka i zachwyca jest jednym z najbardziej malowniczych regionów w Polsce posiada wyjątkowo bogatą gatunkowo przyrodę, malowniczy krajobraz naturalny i kulturowy oraz ciekawe atrakcje turystyczne dzięki zielonym i dziewiczym lasom stanowiącym europejską oazę dzikiej przyrody, pięknym Bieszczadom oraz unikatowym zabytkom, która przyciąga rzesze turystów pragnących odpocząć w otoczeniu nieskażonej przyrody. Największym i najsłynniejszym jeziorem w województwie podkarpackim jest zalew Solina, jest on na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wielkości,  zapora w Solinie to najpotężniejsza i najwyższa tego typu budowla w Polsce. Poniżej jeziora Solina znajduje się  zalew Myczkowski. Jest mniejszy i rzadziej odwiedzany przez turystów. Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce to jedna z największych budowli hydrotechnicznych w Europie. Na północy województwa znajduje się również zalew Tarnobrzeski posiadający krystalicznie czystą wodę i piaszczystą plażę o długości około 3 kilometrów.

Obecnie województwo zajmuje powierzchnię 17 845,76 km² i jest na 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców posiada 2,19 mln osób i  znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej wysuniętym na południe województwem Polski. Według ostatnich danych GUS-u średnia życia w województwie jest najwyższą w naszym kraju. Na długowieczność mieszkańców regionu decydujący wpływ mają: czyste środowisko oraz niski poziom stresu.  Na północy województwa płynie Wisła. Wzdłuż jej poprowadzono granicę pomiędzy województwami podkarpackim i świętokrzyskim. Do Wisły w tym województwie wpływają rzeki z prawie całego regionu, największe to San i Wisłoka oraz  wpadający do Sanu Wisłok. Jest to region  turystyczny, posiadający nie tylko dziewiczą przyrodę,  piękno krajobrazu i bogactwo kultury. Ale także  liczne stadniny oferują lekcje jeździectwa, profesjonalne i rekreacyjne, w tym województwie jest aż 160 winnic oraz liczne uzdrowiska, zaprasza również na astro pokazy Drogi Mlecznej z gwiazdami i planetami.

Ponadto województwo oferuje przedsiębiorcom dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowników. Na terenie Podkarpacia skoncentrowane jest 90% polskiej produkcji przemysłu lotniczego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x