Śląskie

Jeziora Śląskie

Województwo śląskie kojarzone jest często z ciężkim przemysłem oraz kominami lecz wbrew powszechnym opiniom jest to wspaniały zakątek pełny fantastycznych miejsc które zachwycają swoim urokiem licznymi zabytkami oraz pięknem i bogactwem środowiska naturalnego oferując bogatą paletę atrakcji turystycznych dla wspólnego rodzinnego relaksu. W województwie śląskim jest wiele jezior i zalewów nad którymi można wypocząć uprawiając sporty wodne jak żeglarstwo kajakarstwo, windsurfing, wędkarstwo czy znaleźć ochłodę w wodzie podczas gorących upalnych letnich dni. Jest tam wiele zbiorników będących pozostałościami po wyrobiskach piasku dla kopalni prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnym jest zalew Kużnica Warężyńska  obok której znajduje się zalew Pogoria III a wszystko to w niewielkiej odległości od Dąbrowy Górniczej, jest też jezioro Chechło-Nakło które przyciąga amatorów plażowania i biwakowania, i oczywiście jezioro Pławniowice z pięknym zamkiem. Śląsk posiada również wiele zbiorników  zaporowych jak jezioro Żywieckie czy Międzybrodzie które są otoczone malowniczymi górami, jezioro Rybnik z rekordowymi rybami, i zalew Łąka koło Pszczyny z piękną plażą, a obok Częstochowy znajduje się zalew Porajsk przyciągający amatorów żeglarstwa, jest też jezioro Dziećkowice z licznymi miejscami do biwakowania, jezioro Przeczyce przyciągające jak magnes wielu amatorów wędkarstwa, jezioro Dzierżno Duże , są też zbiorniki  jak jezioro Goczałkowickie czy Świerklaniec w których nie wolno się kąpać ale oferują wiele tras spacerowych.

Województwo śląskie ma powierzchnię 12 333,09 km², jest położone w początkowego biegu Wisły oraz dolinie górnej Odry do której wpływają w tym województwie między innymi Soła czy Przemsza. Na południu i zachodzie oparty jest o pasma Sudetów i Karpat, resztę obszaru zajmują przeważnie niziny.  Zamieszkuje je 4,52 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice. Jest bogatym województwem w złoża mineralne oraz jednym z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Polski.

Województwo śląskie ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną posiada niezliczoną ilość zabytków; zamków, pałaców, dworów, zabytkowych kopalni  czyli coś dla osób chcących poznać historie naszego kraju. Posiada liczne szlaki pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jest tam tzn. Szlak Orlich Gniazd kompleks zamków obronnych pomiędzy Krakowem a Częstochową w której znajduje się Klasztor Jasnogórski co roku odwiedzany przez miliony pielgrzymów i turystów. W Dąbrowie Górniczej znajduje się także zachodni fragment Pustyni Błędowskiej. W Tychach czy w Żywcu znajdują się browary piwa słynne na cały świat w tym województwie są również liczne parki rozrywki i wesołe miasteczka. Na południu i zachodzie krajobraz jest górzysty Beskid Śląski jest terenem turystycznym, sprzyjającym pieszym wędrówką ale są tu również liczne ośrodki sportów zimowych z wyciągami narciarskimi. Śląsk jest to region który warto odwiedzić wśród niezliczonych atrakcji jest w czym wybierać każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.